W jaki sposób zezłomować auto zabytkowe?
Bycie właścicielem samochodu zabytkowego wiąże się z pewnymi korzyściami. Jedną z nich jest brak ciągłości OC i brak konieczności przechodzenia corocznego przeglądu. Warto jednak pamiętać o tym, że auto zabytkowe po pewnym czasie może się zniszczyć lub ulec poważnej awarii. W takim przypadku można je oddać na złom. Sprawdź poniżej, jak wygląda proces złomowania auta zabytkowego. Życzymy udanej lektury!
Jak wygląda proces złomowania auta zabytkowego?
Decyzja o zezłomowaniu auta zabytkowego nie należy wyłącznie do właściciela pojazdu. Ważne jest, aby wówczas skontaktować się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który podejmie decyzję o usunięciu samochodu z rejestru zabytków. Najczęściej jest to możliwe w sytuacji, gdy pojazd zostanie poważnie uszkodzony i nie spełnia swojej funkcji. Auto zabytkowe można też oddać na złom w przypadku, gdy koszt napraw przewyższa wartość samochodu, co jest nieopłacalne dla właściciela. Ważne jest, aby podczas złomowania auta zabytkowego wybrać legalnie działający skup samochodów, który zapewni fachową obsługę i pomoże w skompletowaniu niezbędnych dokumentów.
Jakie dokumenty są wymagane do zezłomowania auta zabytkowego?
Złomowanie auta zabytkowego wiąże się pewnymi formalnościami. Ważne jest, aby przygotować dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży oraz dowód osobisty właściciela. Kolejnym ważnym dokumentem jest orzeczenie o wpisie do rejestru zabytków. Do zezłomowania samochodu zabytkowego konieczne jest też uzyskanie pozwolenia na zezłomowanie pojazdu. Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów, możliwe będzie legalne i bezpieczne zezłomowanie samochodu. Co ciekawe, podczas złomowania pewne elementy pojazdu zostają przeznaczone do recyklingu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie surowców wtórnych.