Jak zezłomować samochód po wypadku?
Wypadki komunikacyjne mogą skończyć się tym, że konieczne będzie zezłomowanie auta. W niektórych przypadkach prowadzanie napraw zwyczajnie się nie opłaca i staje się to jedyną opcją. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że aby auto wyrejestrować i zakończyć jego żywot, koniecznie trzeba spełnić określone warunki i dopełnić formalności? Czy wiemy, w jaki sposób zezłomować auto?
Złomowanie samochodu – co musisz wiedzieć?
Przede wszystkim warto odróżnić dwa terminy. Pierwszy z nich to kasacja, którą przeprowadza się po poważnym wypadku, a drugi złomowanie, które ma miejsce, gdy z wraku możliwe jest odzyskanie jeszcze wielu wartościowych części. Wiele firm oferuje skup aut powypadkowych i pomoc w dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z tym procesem, dzięki czemu możemy sprawnie je załatwić. Gdy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą po wypadku, to właśnie złomowanie jest wówczas najczęściej najlepszą drogą.
Złomowanie samochodów odbywa się w stacji demontażu pojazdów – powinniśmy wybierać takie, które mają zgodę marszałka województwa, bo tylko w takim miejscu uzyskamy dokumenty, które będą nam później potrzebne w urzędzie do skutecznego wyrejestrowania auta. Jeśli z samochodu możliwe będzie odzyskanie jeszcze niektórych części, to skup zaoferuje nam zwykle wypłatę około 400 złotych, dodatkowo możemy złożyć wniosek o zwrot składki ubezpieczenia. Z dokumentami ze skupu musimy również udać się do urzędu gminy, aby wyrejestrować auto.
Czemu złomujemy auta?
Po wypadku dalsza naprawa samochodu może być nieopłacalna, a jazda nim niebezpieczna. Musimy również brać pod uwagę, że nawet jeśli auto będzie stało w garażu, to będzie generować koszta w postaci corocznego obowiązkowego OC. Dlatego stare i zużyte samochody powinno się zezłomować i zastąpić takimi, które zapewnią bezpieczeństwo, a także niższe koszty eksploatacyjne, bo w przypadku tych wiekowych również składki ubezpieczeniowe są wyższe, gdyż istnieje większe ryzyko wypadku lub awarii. Złomowanie auta w wielu sytuacjach okazuje się więc najlepszym rozwiązaniem.