Jak wycenia się wartość autozłomu?
Samochód oddajemy na złom w przypadku, gdy nie nadaje się on do jazdy, ani do naprawy. Lub gdyby się okazało, że jego naprawa jest kompletnie nieopłacalna. Stacje demontażu pojazdów posiadają często własne lawety i mogą samodzielnie odebrać pojazd. Niektóre części sprzedają na rynku wtórnym, dzięki czemu zwiększają zyski. Pozostałe elementy są poddawana utylizacji lub recyklingowi.
Złomowanie samochodów
Jeszcze do niedawna na złomowaniu starego auta nie tylko nie dało się zarobić, ale często kierowca musiał ponosić koszty, chcąc oddać auto do kasacji. Wszystko przez opłatę recyklingową. Efektem tego było zaleganie złomów, wraków na polach, w lasach, na działce. Obecnie, nie ma już obowiązku płacenia za chęć oddania starego samochodu na złom, a sama utylizacja stała się szansą na chociaż niewielki zarobek. Złom samochodowy zazwyczaj jest dużo tańszy niż aluminium, miedź czy żelazo. Cena za 1kg jest uzależniona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest typ samochodu. Najniższa cena jest za kilogram pojazdu osobowego – zwykle od 30 do 40 groszy. Odpady pochodzące z TIRów i z autokarów są szacowane na 50-60 groszy, a najdroższe na złomie są auta dostawcze i są one wyceniane na 70 za kg. Ceny mogą się różnić w zależności od miasta i regionu kraju.
Jak oddać auto na złom?
Można zrobić to na dwa sposoby. Niektóre firmy przyjmują wraki kompletne, czyli takie, których masa wynosi min 90% wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Inne firmy przyjmują pojazdy rozebrane np. bez szyb, czy plastików. Kasowanie pojazdów na złomie jest mało opłacalnym interesem. Znacznie bardziej opłacalna będzie autokasacja w firmie zajmującej się skupem aut rozbitych, powypadkowych, starych.